FHUP Complex

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Wyjeżdżając za granicę, konieczne jest odpowiednie przygotowanie się i poznanie miejsca, które jest celem podróży. Nasza firma organizuje transport do Niemiec i Holandii, dlatego doskonale wiemy czego spodziewać się po wizycie w tych krajach, w związku z czym chętnie pomożemy Państwu rozwiać wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do zapoznania się z pytaniami, które stawia sobie każdy podróżnik oraz odpowiedziami na nie zarówno jeżeli chodzi o ogólne kwestie związane z przekraczaniem granicy, jak również szczegóły dotyczące wizyty w Niemczech oraz Holandii.

1. Jak przygotować się do wyjazdu?

Nasza flota - 1

Im bliżej podróży, tym mniej czasu na przygotowania. W związku z tym warto zawczasu rozpocząć pakowanie oraz dopiąć wszelkie szczegóły związane z wizytą w zagranicznym kraju. Profil działań jest uzależniony od tego, na jak długo wyjeżdżamy i w jakim celu, jednak absolutną podstawą jest poznanie miejscowości, w której przyjdzie nam się znaleźć. Warto więc zakupić mapę danego miasta i przeanalizować ją pod kątem przydatnych miejsc, np. noclegów czy restauracji, tras, którymi będziemy się poruszać, a także zabytków czy atrakcji, gdy wybieramy się do Niemiec albo Holandii w celach turystycznych.

Dzięki temu, że nie musicie Państwo martwić się o transport, bowiem jest on organizowany dla Was przez specjalistów, odpadają problemy związane z wielogodzinnym prowadzeniem samochodu czy wymogami technicznymi, jakie musi spełniać pojazd. Warto jednak zaopatrzyć się w bagaż podręczny na czas podróży, w którym znajdzie się niezbędne dla Państwa wyposażenie, pozwalające między innymi zabić nudę podczas przewozu. Decyzję o tym co zabrać pozostawiamy Państwu, bowiem to Wy znacie siebie najlepiej i wiecie, co jest Wam niezbędne.

Wybierając się za granicę pamiętajmy o zabraniu gotówki – najlepiej w Euro, walucie obowiązującej w Niemczech i Holandii, by uniknąć zbędnych kłopotów z jej wymianą już na miejscu. Polecamy również zapisać w swoim telefonie numer polskiej ambasady w Niemczech i Holandii, a także specjalnych agencji pomagającym Polakom za granicą – w razie nieprzewidzianej, nieszczęśliwej sytuacji nie pozostaniemy ze swoim problemem sami. W przypadku słabej znajomości języka niemieckiego, niderlandzkiego albo angielskiego, warto zabrać ze sobą słownik z rozmówkami i słówkami, który może przydać się w każdej sytuacji.
Jedziemy do Niemiec

2. Jakie dokumenty muszę przygotować przed wyjazdem?

Aby wjechać na teren Republiki Federalnej Niemiec nie potrzebna jest wiza, a jedynie ważny paszport lub dowód osobisty. W przypadku, kiedy planujemy nie dłuższy niż trzymiesięczny pobyt za granicą, nie są nam konieczne jakiekolwiek dodatkowe dokumenty, a jedynie dopełnienie obowiązku meldunkowego. Przez więcej niż 90 dni można przebywać w tym kraju, gdy jesteśmy zatrudnieni lub prowadzimy działalność w jednym z krajów UE, posiadamy odpowiednie środki finansowe do utrzymania się w kraju docelowym, bez konieczności korzystania z systemu pomocy społecznej, a także kiedy wyjeżdżamy w celach podjęcia nauki.

Jeżeli podróżujecie Państwo ze zwierzęciem, konieczne jest zadbanie o paszport dla niego, który można wyrobić w jednej z klinik weterynaryjnych, które znajdują się w spisie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Obowiązek meldunkowy dopełnia się w specjalnym urzędzie, w ciągu 7 dni od przyjazdu. W przypadku pobytu przez więcej niż 3 miesiące konieczne jest wypełnienie odpowiedniego formularza.

3. Jak leczyć się w Niemczech?

Wiele osób wybierających się za granicę obawia się chorób i czynności, jakich należy dokonać, aby skorzystać z leczenia. W Niemczech do skorzystania z usług tamtejszej służby zdrowia mają prawo wszyscy, którzy opłacają składki na ubezpieczenie w Polsce, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Należy tylko wyrobić kartę EKUZ, a więc Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, co przyjdzie każdemu łatwo w odpowiednim oddziale NFZ. Warto jednak wykupić dodatkowe ubezpieczenie prywatne, które pokryje np. koszt transportu medycznego do Polski.

4. Jak jeździć w Niemczech?

Do kierowania samochodem w Niemczech wystarczy posiadanie polskiego prawa jazdy, a obowiązkiem kierowcy, który ma zamiar jeździć swoim autem w Niemczech, jest odpowiednie oznaczenie go, a także posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC. Poruszanie się tamtejszymi autostradami jest całkowicie bezpłatne, ich prędkość przelotowa to 130km/h, a w miejscach bez ograniczenia prędkości można poruszać się nawet 300km/h (w przypadku normalnych dróg – 100km/h, a na terenach zabudowanych – 50km/h). Wykroczenia związane z nadmierną prędkością wiążą się z otrzymaniem mandatu, a nawet zabraniem prawa jazdy. Warto szczególną uwagę zwrócić na rowerzystów i pieszych, którzy zawsze mają w Niemczech pierwszeństwo. Z obowiązującymi tam przepisami w tym zakresie radzimy zapoznać się dokładniej.

5. Jakie są różnice kulturowe między Polską a Niemcami?

Zasadniczo nie ma wielkich różnic kulturowych pomiędzy oboma krajami, jednak nie ulega wątpliwości, że jest kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę wyjeżdżając za Odrę. Warto mieć na uwadze przede wszystkim fakt, że tamtejsze przepisy drogowe są dużo rzetelniej respektowane przez kierowców, a wszelkie ograniczenia prędkości są nakazami, z którymi się tam nie dyskutuje i których się nie przekracza (w przeciwieństwie do Polski). Konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na rowerzystów – zarówno na jezdni, jak również na drogach rowerowych – jest ich tam więcej i są częściej uczęszczane aniżeli w naszym kraju, więc łatwiej o kolizję.

Jeżeli udajecie się tam Państwo do pracy, należy dostosować się do niemieckich zwyczajów. Nie bez przyczyny tak często mówi się o niemieckiej punktualności – nasi sąsiedzi przywiązują do tego ogromną wagę, a nawet kilkuminutowe przekroczenie czasu może być odebrane jako brak szacunku. Podobnie jest w przypadku wykonywania zadań w pracy – te muszą być zawsze zrealizowane przez ostatecznym terminem, a niedopilnowanie swoich obowiązków może mieć poważne w konsekwencjach skutki. Warto być rzetelnym i profesjonalnym, bowiem dla Niemców praca ma ogromne znaczenie.

6. Na jakie niebezpieczeństwa warto zwrócić uwagę?

W Niemczech warto unikać kleszczy, przenoszących groźne choroby, ciemnych zaułków, szczególnie w późnych godzinach nocnych w blokowiskach, w których mieszkają imigranci, a także należy uważać na kieszonkowców, szczególnie w zatłoczonych pojazdach komunikacji miejskiej. Niektórzy Polacy narzekają na niemiecki styl życia, a więc powszechną oficjalność w kontaktach i rzucający się w oczy profesjonalizm – nie jest to jednak niebezpieczne i można łatwo przywyknąć.
Jedziemy do Holandii

7. Co z kwestiami formalnymi w Holandii?

Zasady dotyczące przekraczania holenderskiej granicy są bardzo podobne do tych niemieckich, bowiem opierają się na prawie UE. Podobnie jest jeżeli chodzi o posiadane dokumenty, korzystanie ze służby zdrowia, meldunki oraz prawo jazdy. Holendrzy bardzo dużą uwagę przywiązują do dokumentów tożsamości, dlatego warto zawsze mieć je przy sobie. Bardzo ostrożnie należy poruszać się samochodem po drogach, bowiem Holendrzy są bardzo wyczuleni na łamanie przepisów (dozwolona prędkość na autostradach – 120km/h). Nie radzimy przekraczać prędkości i podobnie jak w Niemczech, zalecamy szczególną ostrożność w przypadku pieszych oraz rowerzystów, którzy także w tym kraju są na uprzywilejowanej pozycji.

8. Jakie są różnice kulturowe między Polską a Holandią?

Nasze pojazdy - 3

Różnice kulturowe są większe niż w przypadku Niemiec i naszym rodakom ciężej jest zaaklimatyzować się w Kraju Tulipanów. Podstawowym problemem jest trudność z dostosowaniem się do reguł oraz poszanowania dla prawa, a także oficjalności w kontaktach, która bywa jeszcze większa aniżeli w Niemczech. Holendrzy nie mają takiego poczucia odpowiedzialności za rodzinę jak Polacy, są uważani za skąpych i nie doceniają tak jak my niskich struktur społecznych. Zauważalne są również różnice polityczne i poglądy, np. w kwestii związków homoseksualnych, zażywania narkotyków czy prostytucji – w naszym kraju ludzie podchodzą do tych kwestii z dużo mniejszym dystansem niż Holendrzy i są bardzo konserwatywni.

9. Jakie niebezpieczeństwa czyhają w Holandii?

Jak to bywa w krajach, gdzie zaludnienie jest duże, koniecznie trzeba uważać na kieszonkowców, a turystom niepolecane jest również organizowanie wieczornych wycieczek w okolice dworców. Po reformie polityki narkotykowej w 2012 roku, kiedy to zabroniono korzystać turystom z coffee shopów, znacząco wzrósł problem z nielegalnym handlem substancjami odurzającymi na ulicach, na co warto zwrócić uwagę. Nie polecamy korzystania z zasobów miejscowych dealerów, którzy lubują się w oszukiwaniu nieświadomych turystów. Wielu Polaków, szczególnie jadących do Holandii za chlebem, narzeka również na dyskryminację, zwłaszcza w przypadku podejmowania pracy w przemyśle lub rolnictwie. Warto więc być przygotowanym na najgorsze i odpowiednio zabezpieczyć się finansowo na wypadek konieczności powrotu do kraju albo poszukiwania nowego zajęcia.Zarówno Niemcy, jak również Holandia to mimo różnic wspaniałe kraje, do których warto się wybrać – jeśli nie do pracy, to w celach turystycznych. Brak większych niedogodności w poruszaniu się po ich terytoriach, klarowne zasady dla obcokrajowców oraz wspaniałe miejsca, które trzeba zobaczyć sprawiają, że warto się tam wybrać. A my chętnie Państwa zabierzemy.


FHUP Complex | ul. Krzywa 21 | 64-920 Piła