FHUP Complex

O Holandii

jeden z naszych busów

Pola kolorowych tulipanów, starodawne wiatraki dominujące na horyzoncie, raj rowerzystów – z tym głównie kojarzy się nam Holandia. Jednak to zdecydowanie więcej! Kraj posiada długą i barwną historię, a także wyjątkową kuchnię i unikalne tradycje. Coraz więcej Polaków decyduje się odwiedzić go. Jedni przybywają do Holandii w celach turystycznych, aby zwiedzać i poznawać na własne oczy ten fascynujący kraj. Inni przyjeżdżają tu na wyższe uczelnie, do pracy, czy na delegacje służbowe. Prężnie rozwijająca się gospodarka, ciekawa zabudowa i sympatyczni mieszkańcy czynią z tego kraju miejsce wyjątkowo przyjazne – zarówno dla turystów, jaki i studentów i pracowników z Polski.

Miejsca warte zobaczenia

  • Amsterdam – stolica kraju o niezwykłej zabudowie. Zwiedzających szczególnie zaskakują liczne kanały przecinające miasto – jest ich ponad 600. Ci, którzy jeszcze nie widzieli Pałacu Królewskiego powinni go odwiedzić. Pobudowany został w czasach napoleońskich i znajduje się na najważniejszym placu miasta – Placu Dam. W pobliżu znajduje się także Muzeum Madame Tussaund, czy dom towarowy Bijenkorf. Warte uwagi są także: Westkerk, Oude Kerk, Magere Burg.
  • Delft – niewielkie miasteczko w zachodniej części kraju. Szczególnie urzeka rynek z pięknym ratuszem oraz strzelistą gotycką wieżą kościoła. Miasto słynie głównie z bardzo efektownej porcelany. Godne polecenia jest muzeum miejskie, gdzie znajdują się obrazy słynnego malarza Jana Vermeera. Przechadzając się uliczkami można dojrzeć jeszcze wyjątkową historię tego średniowiecznego miasta kupieckiego.
  • Alkmaar – wyjątkowe miasteczko w północno-zachodniej części kraju, słynące przede wszystkim z targu żółtych serów. Ta tradycja kupiecka istnieje w Alkmaar od XIV wieku. Obecnie w każdy piątek o godzinie 10 można obserwować handlarzy układających na swoich straganach okrągłe bryły najlepszej jakości sera, głównie goudy. Warty obejrzenia jest ratusz pochodzący z XVI wieku, a także kościół św. Wawrzyńca z XV wieku.
  • Haga – znana przede wszystkim z uwagi na znaczenie polityczne. W mieście rezyduje rząd, parlament oraz Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. W Hadze zaskakuje głównie jej nowoczesna architektura. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się nadmorski kurort, chętnie odwiedzany przez Holendrów – a mianowicie Scheveningen.
  • Kinderdijk – słynie przede wszystkim z niezwykłych wiatraków, które dawniej służyły do odprowadzania wody z tego terenu, znajdującego się w depresji. Warto odwiedzić okoliczne wsie, które zamieszkują bardzo rygorystyczni protestanci, co przejawia się w niezwykłych strojach i obyczajach.

Krótki zarys historyczny

Dzisiejszy teren Holandii zamieszkiwany był w starożytności przez ludność pochodzenia zbliżonego do Basków. Więcej informacji oraz źródła pisemne pochodzą z okresu, gdy na obszar dotarł Juliusz Cezar. Ziemie te zostały włączone do cesarstwa rzymskiego. W okresie średniowiecza teren został podbity przez Franków, którzy doprowadzili do chrystianizacji. W X wieku ziemie zostały włączone do Królestwa Niemiec.

Obszar dawnych Niderlandów należał w okresie rozkwitu średniowiecza do najbardziej zurbanizowanych na terenie Starego Kontynentu. W kolejnym stuleciu Holandia stała się jedną z liczących się potęg morskich i kolonialnych. Wówczas okres największego rozkwitu przeżywała kultura i sztuka. Mocarstwo podupadło w okresie XVIII wieku, a u schyłku tego stulecia dostało się pod okupację francuską. Perturbacje trwały aż do 1848 roku, gdy kraj uzyskał nową konstytucje liberalną. W czasie trwania II wojny światowej kraj zachował neutralność.

W ciągu XX wieku Holandia rozwijała się gospodarczo i dziś należy do europejskich krajów z o wysokim standardzie życia mieszkańców.

Kuchnia holenderska

Przeważają w Holandii proste i pożywne potrawy. Do podstawowych składników wielu z nich zalicza się ziemniaki oraz mięso, a także warzywa. Dużą rolę odgrywają także dania rybne. Jednym z najbardziej popularnych dań są bardzo długo gotowane ziemniaki z rozgotowanymi warzywami polane specjalnym sosem – jus (z tłuszczu, na którym wcześniej przygotowywano mięso). Do tego podaje się kulkę mięsną – gehaktbal. Zbliżoną nieco potrawą jest stamppot – czyli ziemniaki z rozgotowanymi warzywami i mocno podsmażonym boczkiem.

Komunikacja w Holandii

Popularnym środkiem transportu, który służy do przemieszczania się po kraju, jest kolej. Sieć kolejowa jest bardzo dobrze rozwinięta i nie odnotowuje się częstych ani dużych spóźnień. Wagony zapewniają natomiast komfort podczas podróży. Z uwagi na dość wysokie ceny biletów kolejowych poleca się wyrobienie specjalnej karty, upoważniającej do zniżek dla właściciela i osób z nim podróżujących (do 3 os.). Istnieje możliwość wyrobienia takiej karty na miejscu, trzeba tylko pamiętać by zabrać ze sobą zdjęcia legitymacyjne.

Alternatywą dla pociągów są autobusy, które docierają często w miejsca, w które kolej już nie dojeżdża. Po miastach natomiast najlepiej poruszać się na rowerach. W Holandii znajduje się wiele wypożyczalni jednośladów, które w bardzo przystępnej cenie za dobę umożliwiają wynajem roweru.

 

 FHUP Complex | ul. Krzywa 21 | 64-920 Piła